Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Berberyna - czym jest? Właściwości, działanie oraz dawkowanie berberyny

2024-05-22
Berberyna - czym jest? Właściwości, działanie oraz dawkowanie berberyny

Berberyna jest naturalną substancją, która znajduje się w liściach i korzeniu berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris). Ze względu na swoje właściwości berberyna stosowana była już od wielu lat w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz w starożytnym Egipcie. 

W tradycyjnej medycynie berberyna podawana była osobom z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, jak na przykład w przypadku stanu zapalnego żołądka i jelit oraz w przypadku problemów trawiennych.

Berberyna nie tylko występuje w berberysie zwyczajnym, ale również w berberysie indyjskim, mahonii pospolitej, gorzkniku kanadyjskim, korkowcu chińskim oraz cynowodzie japońskim i chińskim.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym właściwie jest berberyna?
  • Jakie właściwości i działanie ma berberyna?
  • Berberyna na odchudzanie?
  • Siarczan berberyny czy chlorowodorek berberyny?
  • Berberyna - dawkowanie i skutki uboczne.

Berberyna - czym jest?

Berberyna to naturalna substancja, która jest alkaloidem o działaniu wspierającym prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz układu krwionośnego. Berberyna pozyskiwana jest z berberysu, który często pełni rolę ozdobnej roślinny w parkach i naszych ogrodach, wielu z nas nie ma pojęcia jakie właściwości prozdrowotne ma jego korzeń i liście. 

Berberyna - właściwości i działanie. Poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Berberyna wykazuje szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych, w ostatnich latach naukowcy badali berberynę pod kątem właściwości: 

  • właściwości hipoglikemiczne - wspiera obniżenie poziomu glukozy we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzyce typu drugiego;
  • właściwości obniżające poziom lipidów we krwi - przyczynie się do zmniejszenia poziomu cholesterolu, co może obniżyć ryzyko występowania chorób serca;
  • właściwości odchudzające - korzystnie wpływa na procesy metaboliczne, co przyczynia się do lepszej redukcji masy ciała; 
  • właściwości hipotensyjne - pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi, co może się sprawdzić w profilaktyce nadciśnienia;
  • właściwości przeciwzapalne - pomaga w redukcji stanów zapalnych w organizmie, hamuje procesy zapalne w komórkach układu odpornościowego. Podczas ostrego zapalenia trzustki zastosowanie berberyny może przynieść ulgę pacjentowi;
  • właściwości przeciwdrobnoustrojowe - przyczynia się do walki z infekcjami bakteryjnymi, biegunką oraz nowotworami, szczególnie berberyna może przeciwdziałać rozmnażaniu się grzybów z rodzaju Candida;
  • właściwości antyoksydacyjne - chroni przed stresem oksydacyjnym, usuwając z organizmu wolne rodniki. Skutkuje to bezpośrednio spowolnieniem procesów starzenia się i zapobieganiu rozwoju niektórych chorób, które mają korelację ze stresem oksydacyjnym;

Berberyna na odchudzanie?

Berberyna na odchudzanie?  Dzięki swoim właściwościom berberyna w ostatnich latach zyskała popularność między innymi przez pozytywny wpływ na proces odchudzania.

  • Berberyna poprawia wrażliwość na insulinę, co prowadzi do bardziej stabilnego poziomu cukru we krwi. Mniejsze wahania poziomu glukozy we krwi, pomaga kontrolować apetyt i zmniejszyć skłonność do podjadania. 
  • Berberyna pośrednio oddziałuję na enzym AMPK, który znajduje się w każdej komórce naszego organizmu i odpowiedzialny jest za wykorzystywanie energii przez nasze ciało. Aktywacja enzymu działa jak "przełącznik", który powoduje zahamowanie syntezy tłuszczów i glukozy, a pobudza spalanie glukozy i kwasów tłuszczowych.
  • Berberyna przyczynia się do zmniejszania się procesu tworzenia się nowych komórek tłuszczowych, czyli lipogenezy. Bezpośrednio wpływa to na redukcję tkanki tłuszczowej.

Berberyna - w jakiej formie wybrać?

Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające chlorowodorek lub siarczan berberyny. Wybór odpowiedniej formy jest bardzo ważne, ponieważ chlorowodorek berberyny przyswaja się gorzej w układzie pokarmowym, co skutkuje gorszymi efektami suplementacji.

Berberyna - dawkowanie

Dzienna dawka berberyny wynosi od 200 do 1500 mg, najlepiej 30 min przed posiłkiem. Najlepiej ją zażywać w równomiernych odstępach czasu, aby poziom berberyny w krwioobiegu zachować na stałym poziomie. Przed rozpoczęciem suplementacji berberyną, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Berberyna - skutki uboczne i przeciwskazania

Berberyna jest uznawana za bezpieczną do stosowania, jednak przy zastosowaniu zbyt dużej ilości tej substancji może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak na przykład: biegunka, zaparcia, ból brzucha oraz wzdęcia. 

Przeciwskazaniem do stosowania berberyny jest okres ciąży oraz karmienia piersią, ponadto w przypadku stosowania leków obniżających poziom cukru we krwi należy zachować szczególną ostrożność suplementacji.

Pamiętaj! Aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych berberyny, zaleca się skonsultowanie jej stosowania z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji.  

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8874997/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8107691/

https://www.nccih.nih.gov/health/berberine-and-weight-loss-what-you-need-to-know

Irmina Wojciechowska, Berberys Pospolity – roślina lecznicza i ozdobna, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, t. 66, nr 3/2017; http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2017/487.pdf

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1218 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Polecam
2024-07-20
Polecam jak najbardziej
pixel